10 žraločích mýtů, kterým věříme kvůli filmům šířícím nepravdu

Žraloci zabijí přibližně 5 až 15 lidí ročně, oproti tomu kolem 100 milionů žraloků zemře rukou člověka, což je přes 11 tisíc každou hodinu.  Přesto dodnes existují mýty o vraždících oceánských bestiích. Discovery Channel už 29 let uvádí tyto mýty na pravou míru. Přehlídku pořadů Žraločího týdne poběží na českých a slovenských obrazovkách jste mohli sledovat od pondělí 24. července a nabídl žraločí menu každý pozdní večer až do neděle 30. července. 

Spielbergův film Čelisti výrazně utvářel laické povědomí o žralocích a po svém uvedení dokonce vyústil ve snížení počtu žraloků u východního pobřeží Severní Ameriky na polovinu. Poprvé byl uveden už před více než 40 lety, přesto se však dodnes musejí mořští experti s řadou polopravd a hororových příběhů, která o těchto tvorech koluje, stále vypořádávat. I autor knižní předlohy Peter Benchley kdysi uvedl: „Kdybych o žralocích věděl, co vím teď, nikdy bych tu knihu nenapsal. Žraloci nemají za cíl lidské bytosti a určitě k nim nechovají nenávist."

A je tomu opravdu tak, dokonce existuje větší pravděpodobnost, že spíše, než útok žraloka vás může zabít pád kokosu ze stromu nebo srážka s jelenem. Žraloci totiž napadnou člověka víceméně omylem, po kousnutí se většinou stáhnou, protože jim člověk vlastně ani „nechutná“. Z přibližně 70 až 100 žraločích „útoků“ jich tak jen desetina skončí smrtí napadeného. Tak jako tak je světem dravých predátorů z vrcholu potravního řetězce většina z nás fascinovaná dodnes. Možná i proto se každoroční letní show Žraločí týden stala doslova celosvětovým fenoménem, a letos se bude vysílat ve více než 220 zemích světa současně. Jejím prostřednictvím se Discovery Channel už 29 let snaží ukázat úchvatnou žraločí říši z poněkud pozitivnějšího úhlu, přinést nejnovější žraločí zprávy, vědecké objevy a vůbec vše, co jste kdy chtěli vědět o žralocích a báli jste se zeptat.

My vám společně s Discovery Channel v dnešních článku přinášíme souhrn vyvrácených mýtů, kterých jste si mohli všimnout v onom zmíněném týdnů přímo na jejich televizním kanálu.


Ostatní uživatelé právě čtou tento populární článek
Proč si koupit kurz na kryptoměny a vyhnout se nepromyšlené investici do kryptoměn
Zajímají vás kryptoměny a chcete vydělat co nejvíce? Naučíme vás strategie profesionálů a taky to, jak se vyvarovat ztrátám. Naučte se to, co jiným trvá roky.
Pokračování článku naleznete na další stránce
Diskuze
Článek napsal: Bajkallis
Přidáno:
Čtenáři nejvíce čtou
Příspěvky z Instagramu