Pojďte volit! Má to smysl - Volby do PS 2017

Pokud jste již do některých z předchozích voleb přispěli svým platným hlasem a víte, jak to chodí, tento článek zřejmě nebude pro Vás. Tento článek je určen především pro ty, kteří mají letos tu možnost účastnit se veřejných voleb poprvé, nebo pro ty, co se doposud o politické dění a volby příliš nezajímali a nyní by chtěli něco změnit.


PROČ VOLIT?

… je snad ta nejčastější otázka, která se lidem před volbami vybaví. A odpověď je jednoduchá. Protože máte jedinečnou možnost přispět svým hlasem ke změně, po které toužíte. Zapomeňte na řeči typu: „Jeden hlas přeci nic nezmění. Proč bych se měl vůbec namáhat“ a uvědomte si, že kdyby si podobnou věc řeklo 700 000 lidí, výsledek voleb by byl velmi znatelně ovlivněný.

Využijte svého občanského práva (pro starší někdy i „povinnosti“) a pojďte volit. Má to smysl.

KOHO VOLIT?

Na tuto otázku už není tak snadné odpovědět. Samozřejmě bychom vám zde mohli vnucovat stranu, která je nám nejsympatičtější, ale to se nedělá. Ve volbách by měl každý hlasovat podle toho, co se jemu samotnému zamlouvá. Ne podle toho co mu někdo nutí.

V letošních volbách kandiduje mnoho politických stran, hnutí a uskupení. Mezi nimi jsou „tradiční strany“ jako je ČSSD, ODS, KDU-ČSL, ale i méně známé strany jako „ODA“ nebo „Referendum o EU“.

Pro každého voliče je důležitá informovanost. Měli byste dobře znát program, se kterým vámi preferovaná strana do sněmovny jde a měli byste s ním v co nejvíce bodech souhlasit. Možností, kde získat relevantní informace je hned několik.

Předvolební debata - zdroj: Česká televize

  1. Internetové stránky jednotlivých stran
  2. Sociální sítě jednotlivých stran
  3. Předvolební debaty v médiích
  4. Volební kalkulačka

Internetové stránky:

Odkazy na stránky jednotlivých stran a další odkazy naleznete na speciální stránce na Wikipedii – odkaz

Sociální sítě:

Odkazy na sociální sítě naleznete ve většině případů na stránkách politické strany, popř. zadejte název do vyhledávače na vámi preferované sociální síti. Všechny strany dnes vedou kampaň na Facebooku, mnohé na Instagramu a některé i na Twitteru.

Závažným problémem dnešní doby je publikování nepravdivých nebo zavádějících informací, zejména ohledně migrace, náboženství ale třeba i ekonomiky nebo evropské politiky. Tyto informace často (vědomě i nevědomě) sdílí zástupci politických stran. Důrazně doporučujeme si informace ověřovat. Dnes může na internetu publikovat kde kdo, proto je velmi těžké rozlišit pravdivou informaci od smyšlené. Pro ověřování informací, o kterých si myslíte, že nejsou tak úplně pravda, doporučujeme webové stránky www.demagog.cz, www.hoax.cz. Pro aktuální informace doporučujeme také číst některé noviny – např. Hospodářské noviny. Dobrým a pravidelně aktualizovaným zdrojem informací, především číselných, je také Factbook od americké CIA – odkaz.

Předvolební debaty:

Pro někoho ztráta času, pro někoho nekonečná studnice zábavy. Řízená diskuze se velice často zvrhne v nesrozumitelnou hádku, kde aktéři velice často mění témata, skáčou si do řeči, apod. Nicméně se debaty konají proto, aby mohli zájemci o křeslo ve sněmovně prokázat svoji schopnost mluvit a přesvědčovat. Program strany zde uslyšíte z úst odpovědné osoby.

Volební kalkulačka:

Je poměrně nový pomocník v procesu volebního rozhodování. Spočívá to v jakémsi testu – „Jak byste ve sněmovně hlasovali vy?“. V testu na Vás čekají otázky týkající se těch nejdůležitějších událostí, o kterých se ve sněmovně hlasovalo. Test obsahuje i otázky na témata, která byla velmi často propírána v médiích. Jedná se tak například o otázky „Hlasovali byste pro vystoupení ČR z EU?“, „Měla by se zrušit EET?“, ale i složitější otázky typu „Měla by se snížit současná 4% daň z nabytí nemovitosti?“.

Na základě výsledků vámi vyplněného testu poté uvidíte, kdo ze současných politiků hlasoval stejně nebo podobně. Na základě toho můžete určit, zda dáte svůj hlas té straně, s jejímž zástupcem jste se nejvíce shodli, či nikoliv.

JAK VOLIT?

Jednoduše. Snazší je snad už jen volit po internetu. Pokud nevíte jak volit, přečtěte si následující kroky:

  1. Každému oprávněnému voliči přijdou automaticky do schránky volební lístky (každému staršímu 18 let a s trvalým bydlištěm v ČR). Jsou uloženy v modré obálce a do jedné rodiny vám jich může přijít více. Pro každého oprávněného voliče. Pokud Vám lístky nedojdou, nesmutněte. Ve volební místnosti dostanete nové.

  2. V obálce naleznete několik listů – mimo jiné návod, jak s listy zacházet. Každý list patří nějaké politické straně, nebo hnutí. Název je vždy tučně uveden v horní části listu. Mimo jiné je zde uveden seznam kandidátů za tu, či onu stranu. Vy můžete zakroužkováním čísla příslušného kandidáta vyjádřit svou podporu a takového člověka posunout v kandidátce nahoru. Zakroužkovat můžete maximálně 4!

  3. V den voleb, 20. – 21. října 2017 zajděte do své příslušné volební místnosti. Pokud nevíte, pod jakou volební místnost spadáte, zeptejte se rodičů nebo známých. Pokud žijete v malém městě nebo na vesnici, většinou nebudete mít vícero volebních místností. Pokud žijete ve větším městě, zkuste se podívat na webové stránky města, kde by měl být seznam volebních místností, včetně adres a otevírací doby, ze zákona uvedený. /pozn. Pokud bude na stránkách uvedeno pouze číslo volební místnosti bez ulic, ke kterým náleží, použijte tuto mapu – odkaz. Zde zadáte svoji přesnou adresu a mapa Vám ukáže příslušné číslo místnosti.

  4. Ve volební místnosti se jednomu z přísedících komisařů (většinou jsou rozděleni podle abecedy A-H, Ch-N apod. – podle vašeho příjmení) prokážete OBČANSKÝM PRŮKAZEM a obratem obdržíte obálku. S touto obálkou a svoji vlastní vybranou kandidátní listinou (která vám přišla domů v obálce) pokročíte za plentu, přepážku. Zde se nachází stoleček, kde můžete dodatečně někoho zakroužkovat, nebo prostě vložit lístek do obálky a tu pak vhodíte do urny před plentami.

A to je vše. Nyní můžete mít dobrý pocit, že jste využili svého občanského práva a vyjádřili tak svůj politický postoj. 

Běžte volit! Má to smysl.


Ostatní uživatelé právě čtou tento populární článek
Proč si koupit kurz na kryptoměny a vyhnout se nepromyšlené investici do kryptoměn
Zajímají vás kryptoměny a chcete vydělat co nejvíce? Naučíme vás strategie profesionálů a taky to, jak se vyvarovat ztrátám. Naučte se to, co jiným trvá roky.
Diskuze
Článek napsal: Flyer
Přidáno:
Čtenáři nejvíce čtou
Příspěvky z Instagramu