Velmi ojedinělé fotografie původních obyvatel Ameriky z počátku 20. století i s brutálními příběhy

Brutalita a neuvěřitelná genocida v praxi. Všichni známe, jak strašný byl například Adolf Hitler, tyto příběhy se Vás však pravděpodobně dotknout dvojnásobně tolik. V roce 1900 se fotograf Edward Curtis vydal na cestu, která ho inspirovala v podstatě až po zbytek jeho dní. Rozhodl se následovat antropologa George Birda Grinnella při jeho cestě do Montany, aby nafotografoval Tanec slunce, rituální obřad Indiánů. Zde zároveň započala jeho cesta do Arizony, kde fotografoval kmen Hopi. Tyto cesty jsou takřka jediným pořádným důkazem vzniku nejvíce ambiciózního projektu, který kdy v historii, co se týče dokumentáže kmenů, vznikl. Jedná se v podstatě o jediný pořádný záznam o původních obyvatelech Ameriky a jejich rychle mizejícím způsobu života. O šest let později se na scéně objevil bohatý bankéř a finančník J. P Morgan, který zpočátku Curtise informoval, že projekt nebude v žádném případě schopný financovat, později mu poskytl 75 000 $ a Curtis tak začal dokumentovat sevoroamerické domorodé kmeny. 

První díl tohoto dokumentů vyšel v roce 1907, kde Curtis oznámil, že informace, které shromáždil, respektují způsob života jedné z největší lidské rasy a zkusí jich během následujících let shromáždit ještě více, aby tato rasa nikdy nevymizela a nebyla nikdy zapomenuta.  Trvalo mu zhruba dalších 30 let, kdy stále dokumentoval, dokud se cesty nepodepsaly na jeho zdraví víc, než je zdrávo. Sám věřil tomu a doufal, že vyfotografoval všechny domorodé kmeny v Americe. Téměř nemožný úkol, ale jistě se velmi přiblížil. Tento projekt přinesl více než 40 000 fotek asi 100 kmenů. Do světa však pustil zhruba 2 200 z nich (kvůli jejich použitelnosti). Fotografie zveřejňoval během let 1907 až 1930. Taktéž zaznamenával písně v řeči asi 80 nejrůznějších kmenů, to vše samozřejmě v jejich rodných jazycích. Díky jeho existenci a práci máme možnost nahlédnout na jedny z mála utvořených historických dokumentů rasy, která byla doslova uhnána k zániku. 
 


Ostatní uživatelé právě čtou tento populární článek
Proč si koupit kurz na kryptoměny a vyhnout se nepromyšlené investici do kryptoměn
Zajímají vás kryptoměny a chcete vydělat co nejvíce? Naučíme vás strategie profesionálů a taky to, jak se vyvarovat ztrátám. Naučte se to, co jiným trvá roky.
Pokračování článku naleznete na další stránce
Diskuze
Článek napsal: Bajkallis
Přidáno:
Čtenáři nejvíce čtou
Příspěvky z Instagramu