Vánoce 1914: Moment, kdy britští a němečtí vojáci složili zbraně a nastal mír

Psal se rok 1914 a na světě právě probíhala jedna z nejstrašnějších světových válek, které náš svět potkaly. Jak jistě víte, Vánoce mají v našich krajinách opravdu hluboký význam, proto se i papež Benedikt XV rozhodl, že navrhne dočasnou přestávku na vánoční oslavy. Válčící země však odmítly a celkově jim tento nápad přišel opravdu hloupý. Přišel Štědrý den, z německé strany šlo zaslechnout, jak zpívají vánoční koledy, jako například „Stille Nacht, Heilige Nacht“ („Tichá noc, svatá noc“). Po chvíli se přidala i strana Britů a zpívali spolu navzájem. Následoval další krok, který už asi nikdo nečekal. Strana spojenců si nejdřív myslela, že se jedná o trik, ale jak jistě hádáte, nebyl. Němci doopravdy překročili své zákopy bez jakékoliv zbraně ke straně Britů. 

Později své zákopy opustili i Britové a šli si s vojáky potřást rukou. Navzájem si dali nějaké dary ve formě cigaret, švestkového pudinku a samozřejmě, neustále zpívali koledy. Taktéž si ukazovali fotky svých rodin, čímž začalo vojákům docházet, že na druhé straně jsou lidé úplně stejní, jako jsou oni. Vystrašení, domov postrádající jedinci. Došlo i k výměně doutníků mezi důstojníky. Všichni si zároveň všimli, jak špatná situace na bojišti byla, proto odklidili různé věci ze země. Poté proti sobě Němci a Britové odehráli pár fotbalových zápasů. Na to, jaké dny předcházely, si tuto chvíli vojáci poměrně užili. Jak Němečtí, tak Brtitští velitelé dostali poměrně jasný rozkaz. Ti, kteří se zúčastnili tohoto památného dne, museli  být převeleni na jinou frontu, zabiti, či zavřeni za vlastizradu


Ostatní uživatelé právě čtou tento populární článek
Proč si koupit kurz na kryptoměny a vyhnout se nepromyšlené investici do kryptoměn
Zajímají vás kryptoměny a chcete vydělat co nejvíce? Naučíme vás strategie profesionálů a taky to, jak se vyvarovat ztrátám. Naučte se to, co jiným trvá roky.
Pokračování článku naleznete na další stránce
Diskuze
Článek napsal: Bajkallis
Přidáno:
Čtenáři nejvíce čtou
Příspěvky z Instagramu