Stal se Alexander Dubček obětí atentátu KGB?

Prvního září 1992 pršelo. Na dálnici D1 ve směru na Prahu na osmaosmdesátém kilometru se modré BMW řítilo více než stotřicetikilo­metrovou rychlostí. Povolená tu ale byla jen osmdesátka. Dnes už tento kritický úsek vypadá jinak, bezpečněji, a osudnou havárii tu připomíná jen pamětní deska instalovaná na výjezdu z parkoviště za benzinovou pumpou. Právě v těchto místech havaroval řidič Ján Rezník. Na zadním sedadle seděl tehdy již bývalý předseda Federálního shromáždění a symbol pražského jara 1968 Alexander Dubček. Ani jeden z nich nebyl připoutaný. Rezník vyvázl jen s lehkým zraněním a posléze s ročním trestem od vojenského soudu.

Dubček byl po nehodě ještě pár dní při vědomí, ale nakonec svým zraněním podlehl. Dodnes se o jeho smrti spekuluje. Byla to opravdu nehoda? Stáli za jeho smrtí političtí konkurenti obávající se, že by překazil plánované rozdělení federace? Měla v jeho smrti prsty KGB?


Ostatní uživatelé právě čtou tento populární článek
Proč si koupit kurz na kryptoměny a vyhnout se nepromyšlené investici do kryptoměn
Zajímají vás kryptoměny a chcete vydělat co nejvíce? Naučíme vás strategie profesionálů a taky to, jak se vyvarovat ztrátám. Naučte se to, co jiným trvá roky.
Pokračování článku naleznete na další stránce
Diskuze
Článek napsal: Jakub Falta
Přidáno:
Čtenáři nejvíce čtou
Příspěvky z Instagramu