Pokud nenávidíte zvuk skřípající křídy, která přejíždí po tabuli, měli byste vědět toto.

Určitě se to ve škole stalo i vám. Stojíte před tabulí a píšete na ni. Najednou vám nešikovně sklouzne křída a vy nehty přejedete po tabuli a tím vytvoříte velmi nepříjemný zvuk. I vám už jen při představě na tento zvuk naskočila husí kůže? Proč je to tak? Proč jsou zvuky jako škrábnutí nehtem po tabuli, škrábání nožem po skle nebo sklouznutí vidličky po talíři takové nepříjemné? Odpoví nám samozřejmě věda. Vědci zjistili, že lidské ucho je citlivé v určitém rozsahu frekvencí.

V roce 1986 skupina neurologů dělala pokusy na dobrovolnících a sledovala jejich reakce na různé nepříjemné zvuky jako zmíněné škrábání po tabuli a řadu dalších. Podle výsledků a následných měření přišli k závěru, že všechny tyto zvuky se nacházejí v rozsahu frekvencí 2000 až 5000 hertzů. Vědci dále hledali souvislost v přírodě a zjistili, že primáti, jako například makakové, používají varovné zvuky, které jsou právě v rozsahu těchto frekvencí.


Ostatní uživatelé právě čtou tento populární článek
Proč si koupit kurz na kryptoměny a vyhnout se nepromyšlené investici do kryptoměn
Zajímají vás kryptoměny a chcete vydělat co nejvíce? Naučíme vás strategie profesionálů a taky to, jak se vyvarovat ztrátám. Naučte se to, co jiným trvá roky.
Pokračování článku naleznete na další stránce
Diskuze
Článek napsal: Nex
Přidáno:
Čtenáři nejvíce čtou
Příspěvky z Instagramu