Nejtemnější intriky amerických prezidentů.

Žádná jiná instituce neovlivnila světové dějiny za uplynulá dvě staletí tak silně jako prezident Spojených států amerických. To, že nejmocnější muži Spojených států mají i svá tajemství, je již tradicí a dnes už nic jiného neočekáváme. S velkým úsilím se američtí prezidenti snažili přepisovat dějiny ve svůj prospěch. Nejlepším příkladem je John Fitzgerald Kennedy. Pět a třicátého prezidenta Spojených států amerických označuje historik Richard Walton za „nejnebezpečnějšího a nejagresivnějšího válečníka, jakého jsme od konce druhé světové války měli“. Kdyby nebylo Kennedyho, nikdy by nezačala válka ve Vietnamu.

Ve vzpomínkách běžného Američana ovšem zůstává mladý prezident – jehož největší štěstí podle všeho spočívalo v tom, že se nechal včas zabít – jako zářná politická postava. Dokonce i George W. Bushe se dnes již nachází mezi dvaceti nejoblíbenějšími prezidenty USA. Krátce po skončení svého funkčního období byl ještě na jednom z posledních míst, ale již o čtyři roky později ustoupily lži o zbraních hromadného ničení v Iráku, příkazy k mučení v táboře Guantánam a omezení občanských svobod zákonem Patriot Act díky šikovné propagandě do pozadí. Jestliže ale stačí pouhé čtyři roky k tomu, aby se na zločiny některého amerického prezidenta zapomnělo, jak je to pak s prezidenty, jako byl George Washington, kteří vládli před více než dvěma sty lety? Mnohé z jejich intrik přitom určují směrování politiky Spojených států dodnes a velice jasně vysvětlují, jak se USA staly tím, čím jsou.


Ostatní uživatelé právě čtou tento populární článek
Proč si koupit kurz na kryptoměny a vyhnout se nepromyšlené investici do kryptoměn
Zajímají vás kryptoměny a chcete vydělat co nejvíce? Naučíme vás strategie profesionálů a taky to, jak se vyvarovat ztrátám. Naučte se to, co jiným trvá roky.
Pokračování článku naleznete na další stránce
Diskuze
Článek napsal: Jakub Falta
Přidáno:
Čtenáři nejvíce čtou
Příspěvky z Instagramu