Nejpodivnější únos letadla v historii

Případ D.B. Coopera, případ Norjak či příklad elegantní loupeže. Krátce po obědě 24. listopadu roku 1971 v americkém Portlandu přichází do letištní haly elegantně oblečený muž, který si kupuje letenku do nedalekého Seattlu. Měl na sobě černý kabát, mokasíny, tmavý oblek, košili s bílým límečkem, kravatu a sluneční brýle. O pár minut později už sedí v letadle a spolu s cestujícími se připravuje na krátký, půlhodinový let, který se později promění v** jediný dosud nevyšetřený únos letadla v dějinách USA**. Tento případ je spojen s největší a nejdražší pátrací akci, kterou Amerika zažila.

Krátce po vzletu dostává letuška instrukce na papíře, které jasně říkají, jak postupovat dále. Letuška si prvně myslela, že se jedná o telefonní číslo, ale později byla upozorněna ať si papír přečte. V době, kdy letuška předala vzkaz kapitánovi posádky a FBI už začala plánovat akci na záchranu rukojmích, Cooper klidně seděl v letadle a pil bourbon. Načež byly podány požadavky – 200 000$ ve dvaceti dolarových bankovkách a 4 padáky. Mimo to se mile zeptal posádky, zdali nemá hlad či žízeň a nepotřebují něco dovézt z letiště. Policie na požadavky přistoupila. Předem však nafotila všech 10 000 bankovek a zapsala jejich čísla. Kromě toho dali Cooperovi jeden potrhaný padák a jeden nefunkční. Po splnění požadavků Cooper pustil všech 36 cestujících a polovinu posádky. Na palubě zůstali už jen čtyři lidé.

Let následně na přání únosce pokračoval do nevadského Rena. Na toto místo už všichni nedorazili. Za těžkého deště totiž okolo osmé hodiny večerní Cooper i s bankovkami a bombou vyskočil nad státem Washington. Mnoho lidí spekuluje, že seskok neměl šanci přežít. Za těžkého deště na neosvětlené místo a z osobního letadla byly šance téměř nulové. I přesto policie dodnes nenašla skoro žádné stopy po padáku či Cooperovi. Jediné, co se podařilo najít bylo 5 880$, které byly totožné s fotkami a také leták s instrukcemi jak spustit schodiště na zádi Boeingu 727. Předpokládá se, že únosce dopadl někde poblíž řeky Washougal River. Počet podezřelých za více než 30 let byl více než 1000 osob. Teprve po tomto únosu se začala na letištích kontrolovat zavazadla a zvýšila se rapidně bezpečnostní opatření.

Ukrytý poklad D.B. byl také hlavním motivem a zápletkou filmu „Nekecej a pádluj“, který vyšel v roce 2004. Případ byl taktéž vyřešen v seriálu „Útěk z vězení“.


Ostatní uživatelé právě čtou tento populární článek
Proč si koupit kurz na kryptoměny a vyhnout se nepromyšlené investici do kryptoměn
Zajímají vás kryptoměny a chcete vydělat co nejvíce? Naučíme vás strategie profesionálů a taky to, jak se vyvarovat ztrátám. Naučte se to, co jiným trvá roky.
Diskuze
Článek napsal: Hanys
Přidáno:
Čtenáři nejvíce čtou
Příspěvky z Instagramu