Kolik temné hmoty se skrývá ve vašem pokoji?

Temná hmota se nenachází jen ve vzdálených galaxiích, ale také na Zemi, ba dokonce i v nás samotných. Obestírá ji závoj tajemství, neboť ani ty nejdokonalejší přístroje nedokážou detekovat ji samotnou, nýbrž pouze její účinky. Přitom všechno nasvědčuje tomu, že temné hmoty je pětkrát víc než té normální.

Astronomové již před lety narazili na značný rozpor mezi tím, co o vesmíru dosud věděli, a tím, co v něm pozorovali. „Provedli jsme důkladnou inventuru vesmíru, avšak výsledek nedává smysl,“ konstatuje Sean Carroll. Tohoto astrofyzika z California Institute of Technology vyvádí z míry inventarizační seznam, který astronomové vytvářeli po staletí při svém zkoumání vesmíru. Jednoduše je neúplný, neboť ani se všemi člověku známými hvězdami, planetami, mlhovinami a ostatními objekty by vesmír nemohl nabýt té podoby, v jaké jej známe. Podobně nelogický by byl dům, který by měl jenom jednu obvodovou stěnu, a přece by se nezřítil. Na základě toho, co o viditelném kosmu víme, se jako jediný možný střízlivý závěr nabízí ten, že mu chybí přitažlivost, která by jej držela pohromadě. Zjevně tedy musí existovat jiný, neviditelný zdroj energie, který bezprostředně obklopuje i Zemi a dává vesmíru jeho známou podobu.


Ostatní uživatelé právě čtou tento populární článek
Proč si koupit kurz na kryptoměny a vyhnout se nepromyšlené investici do kryptoměn
Zajímají vás kryptoměny a chcete vydělat co nejvíce? Naučíme vás strategie profesionálů a taky to, jak se vyvarovat ztrátám. Naučte se to, co jiným trvá roky.
Pokračování článku naleznete na další stránce
Diskuze
Článek napsal: Jakub Falta
Přidáno:
Čtenáři nejvíce čtou
Příspěvky z Instagramu