Jeden z nejzáhadnějších lidí Ruska, jehož život je dodnes velkou záhadou.

Před I. světovou válkou získal neznámý samozvaný „svatý muž“ moc nad ruským carským dvorem. Byl světec, léčitel, nebo pouze podvodník s nevázanými mravy? Grigorij Jefimovič ve vesnici, kde vyrostl, získal přezdívku Rasputin, což znamená zvrhlý. Své přezdívce se nebránil, upřednostňoval zhýralý život. O jeho zábavách s lehkými ženami, pití a bitvách se mluvilo široko daleko. Nepřátelé ho označovali za člena chlysty – tajné sekty, která své náboženské zanícení projevovala nočními orgiemi. Hlásal, že cesta ke spasení vede přes hřích a tak i žil. Známým se stal až v roce 1903, kdy přišel do Petrohradu, jako kající hříšník a mnich. Pronikl do dvorních kruhů, známý jako kazatel se třpytivýma očima, z nichž srší fosforeskující paprsky. Francouzský velvyslanec na carském dvoře napsal, že celá Mnichova osobnost se soustředila do jeho očí: „Byly světlemodré, neobyčejně jasné, hluboké a působivé. Jejich pohled byl pronikavý i laskavý, naivní i vychytralý, nepřítomný, ale přitom soustředěný.“

Mezi dvorními dámami si získal množství obdivovatelek, které ho označili za svatého muže s darem léčit a dostaly ho až do paláce.


Ostatní uživatelé právě čtou tento populární článek
Proč si koupit kurz na kryptoměny a vyhnout se nepromyšlené investici do kryptoměn
Zajímají vás kryptoměny a chcete vydělat co nejvíce? Naučíme vás strategie profesionálů a taky to, jak se vyvarovat ztrátám. Naučte se to, co jiným trvá roky.
Pokračování článku naleznete na další stránce
Diskuze
Článek napsal: Nex
Přidáno:
Čtenáři nejvíce čtou
Příspěvky z Instagramu