Bodie - zlatokopecká pustina

Další město, které bylo opuštěno, stal se z něj národní park, ale ve svých dobách to bylo westernové městečko jako z filmu. To je Bodie.

Osada Bodie leží jihovýchodně 210 mil od Sacramenta a byla založena na konci 60. let 19. století. Kdybyste Bodii navštívili přes den, budete si připadat, jako byste se ocitli ve filmových ateliérech nebo v místech, kde žil Vinnetou. Zlatokopové objevili v pohoří Sierra Nevada menší zásoby zlata a tak začala těžba. Zásoby ale nebyly tak velké, aby se investice do těžby vyplatila velkým těžařským firmám. Bodie se sice rozvíjelo, ale jen velmi pomalu. Vše se změnilo v roce 1876, kdy byly objevená další obrovská ložiska. Z tohoto dolu bylo během čtvrt století vytěženo skoro 10 000 tun bohatých rud o celkové hodnotě cca 15 000 000 USD. Zakladatel Bodie , tedy W. S. Bodey se té největší zlatokopecké horečky nedočkal, protože umrzl ve vánici, když se vracel do osady s potravinami. Asi vás zarazilo, proč se město nejmenuje Bodey ale Bodie. Je to jednoduché, postupem času byl název zkomolen.

Žili zde i čínští obyvatelé, z nichž mnozí přišli v roce 1878 jako smluvní dělníci z jižní Číny. Vzhledem k tomu, že čínských obyvatel v Bodie bylo několik stovek, ve městě vznikla čínská čtvrť (Chinatown). Číňané se tak snažili o udržení svých zvyků a tradic, přičemž důvodem částečně jistě bylo i to, že ve společnosti bílých nebyli příliš vítáni. Chinatown se nacházel podél King Street. Byly zde obchody se smíšeným zbožím, prádelny, penziony, hospody, taoistický chrám a také místa, kde kvetl hazard. Číňané mimo jiné vydělávali prodejem zeleniny, výrobou dřevěného uhlí a prací na železnici.

Za tři roky od vypuknutí velké zlaté horečky se město rozrostlo a svého času zde stálo dva tisíce budov, ve kterých žilo přes 8 tisíc obyvatel. Mezi ně patřily dva kostely, desítky barů a dokonce čtvrť nevěstinců a podniků s lehkými ženami, kde horníci utráceli svoje těžce vydělané peníze. Není divu, že se Bodie přezdívalo město hříchu. Díky velmi častým oslavám a večerní zábavě bylo téměř na denním pořádku, že z častých pitek zábava vyústila ve rvačku, při které zemřel alespoň jeden člověk. images/nahleda­ky/creepy%20m%C3%AD­sta/b1%20(4).jpg V roce 1880 začali horníci odcházet, o sedm let později zasáhl Bodie velký požár. Město se ale vzchopilo, a to v 90. letech, kdy byl uveden kyanidový proces a jako zdroj levné energie se začala používat elektřina. V roce 1910 tu žilo jen 700 obyvatel. O dva roky později přestaly vycházet místní noviny, neměl je totiž kdo číst, a v roce 1917 byla zrušená železnice, která do Bodie vedla, protože neměla pasažéry. Poslední ranou byl druhý obrovský požár v roce 1932, ze kterého se Bodie nikdo nevzpamatovalo, protože oheň spálil na 90% města. V roce 1943 hlásilo Bodie jen tři stálé obyvatele. Od roku 1962 je město národní historickou památkou Když nyní navštívíte Bodie, uvidíte asi 148 původních budov. Mimo jiné zde stojí jeden z kostelů a obchod s veškerým zařízením. Ve vysoké trávě rezaví i starý automobil a dochovala se i zařízení, za pomoci kterých se těžilo. Za rok Bodie navštíví okolo 200 tisíc návštěvníků. Pořádají se zde i noční prohlídky. Návštěvní doba je ideální ale jen na jaře a na podzim. V zimě je Bodie zasypána sněhem a v létě je tu příliš horko. Zda je v okolí ještě kousek skrytého blyštivého bohatství? To ví snad jen duchové zabitých lidí a zakladatele Bodeyho, o kterých se tu povídají příběhy.


Ostatní uživatelé právě čtou tento populární článek
Proč si koupit kurz na kryptoměny a vyhnout se nepromyšlené investici do kryptoměn
Zajímají vás kryptoměny a chcete vydělat co nejvíce? Naučíme vás strategie profesionálů a taky to, jak se vyvarovat ztrátám. Naučte se to, co jiným trvá roky.
Diskuze
Článek napsal: Anavi / Ivana Nováková
Přidáno:
Čtenáři nejvíce čtou
Příspěvky z Instagramu