5 děsivých faktů o strašidelné operaci, kterou svět zná jako lobotomii

Lobotomie, známá též jako leukotomie, je neurochirurgická operace, při které se odstraní nervové spoje čelních laloků od ostatních částí mozku. Užívala se v psychochirurgii k léčení duševních poruch, zejména paranoii nebo deprese. Lobotomii poprvé provedl portugalský lékař, Antonió Egaz Moniz 63-leté  ženě, která trpěla depresemi a úzkostnými stavy. Měla paranoidní představy, kdy si myslela, že ji chce otrávit policie. Zákrok byl prováděn injekční stříkačkou s alkoholem, která měla přerušovat nervová spojení. Ta byla zavedena dvěma otvory o průměru pera vyvrtanými v lebce. Pacientka se dočkala celkového zlepšení jejího duševního stavu a přestala pociťovat deprese, roztěkanost a paranoiu. 

Moniz provedl zákrok dalším 20 pacientům v Evropě a poté představil lobotomii i v zámoří, kde se o ni začali zajímat dva další chirurgové, Walter Freeman a James Watts. Ti prováděli operaci ostrým špičatým nástrojem, kterým se dostali do mozku přes kost oční jamky. Odhaduje se, že v letech 1936 – 1978 bylo provedeno 35 000 lobotomií. Později byla lobotomie nahrazena psychofarmaky.
 


Ostatní uživatelé právě čtou tento populární článek
Proč si koupit kurz na kryptoměny a vyhnout se nepromyšlené investici do kryptoměn
Zajímají vás kryptoměny a chcete vydělat co nejvíce? Naučíme vás strategie profesionálů a taky to, jak se vyvarovat ztrátám. Naučte se to, co jiným trvá roky.
Pokračování článku naleznete na další stránce
Diskuze
Článek napsal: Anet
Přidáno:
Čtenáři nejvíce čtou
Příspěvky z Instagramu